Najczęściej zadawane pytania - sprawca wypadku nie ma OC

Czy odszkodowania powypadkowe są przyznawane jeżeli sprawca nie miał ubezpieczenia OC lub uciekł z miejsca zdarzenia?


Aby uzyskać odszkodowanie powypadkowe w pierwszej kolejności konieczne jest ustalenia sprawcy zdarzenia, a następnie firmy ubezpieczeniowej auta, którym kierowca spowodował wypadek. W zdarzeniach drogowych polisa OC chroni kierowcę od finansowych konsekwencji związanych z powstaniem wszelkiego rodzaju szkód wskutek ruchu pojazdu mechanicznego. Osoby poszkodowane otrzymują w takich zdarzeniach rekompensatę w postaci odszkodowania powypadkowego. Co jeśli kierowca – sprawca wypadku nie ma OC lub uciekł z miejsca zdarzenia i pozostaje nieustalony? Czy w takiej sytuacji mamy możliwość uzyskania odszkodowania komunikacyjnego?

Ustawodawca przewidział takie okoliczności i w tym celu powołał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który zaspokaja roszczenia osób uprawnionych do uzyskania odszkodowania powypadkowego. O ile w sytuacji, gdy kierowca ucieka z miejsca wypadku trudno mówić o pełnej odpowiedzialności finansowej funduszu za zaistniałą szkodę, tak w okolicznościach gdy sprawca wypadku nie ma OC, UFG ma prawo do tzw. regresu ubezpieczeniowego. Każdy kierowca, który nie wykupił obowiązkowej polisy OC naraża się na poważne konsekwencje zwrotu wszelkich kosztów odszkodowań komunikacyjnych wszystkim osobom poszkodowanym. Zakład ubezpieczeniowy w określonych przez prawo przypadkach może żądać od sprawcy zwrotu wypłaconych roszczeń odszkodowawczych. Sytuacje, o których mowa to przede wszystkim:
- jazda bez obowiązkowej polisy OC,
- spowodowanie wypadku po pijanemu lub pod wpływem narkotyków,
- jazda autem bez wymaganych uprawnień.

Sprawca wypadku nie ma OC

  1. Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
  2. Nadal masz wątpliwości czy należy Ci się odszkodowanie?
  3. Chciałbyś uzyskać poradę i odpowiedzi na pytania związane z Twoją sytuacją?

Nasi eksperci czekają na Twój telefon. Skontaktuj się z jednym z nich i uzyskaj wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Rozmowy i porady prowadzimy na najwyższym poziomie. Gwarantujemy, że telefon odbierze pracownik kancelarii, który specjalizuje się w tego typu sprawach. Ze względu na specjalizację oraz szeroką wiedzę i doświadczenie w temacie już podczas pierwszej rozmowy dowiesz się czy w sytuacji, w której się znalazłeś masz prawo do tego, aby starać się o odszkodowanie. Przedstawimy Ci też szczegółowo jak w praktyce wygląda sam proces występowania o odszkodowanie a także to, co możemy zaoferować ze swojej strony.


Dowiedz się dlaczego powinieneś zgłosić do NAS swoją sprawę