Najczęściej zadawane pytania - odszkodowanie komunikacyjne za uszczerbek na zdrowiu

Czy należy mi się odszkodowanie komunikacyjne gdy jechałem ze sprawcą wypadku?


Tak, pasażerom pojazdów, którzy jechali ze sprawcą wypadku należy się odszkodowanie komunikacyjne. Przepisy prawa regulują jedynie, iż odszkodowanie powypadkowe nie należy się sprawcy. Wszystkim pozostałym poszkodowanym w takim zdarzeniu: pasażerom, pieszym, kierowcom – ubezpieczyciel OC wypłaci należne roszczenia odszkodowawcze. Dla osób trzecich, poszkodowanych w wypadkach drogowych odszkodowanie komunikacyjne za uszczerbek na zdrowiu wypłacane jest w kwocie całkowitej lub w pomniejszeniu o tzw. przyczynienie. Jeżeli osoba poszkodowana uprawniona do uzyskania odszkodowania w jakimś stopniu wskutek rażącego zaniedbania lub zachowań niezgodnych z przepisami ruchu drogowego przyczyniła się do zaistniałego zdarzenia, zwiększając tym samym wielkość doznanej szkody, ubezpieczyciel ma prawo ograniczyć wypłatę odszkodowanie komunikacyjnego adekwatnie do stopnia przyczynienia. Wartość ta zawsze ustalana jest procentowo.

Sytuacje, w których poszkodowany przyczynił się do pomniejszenia swojego odszkodowania za wypadek to np. brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, jazda rowerem po zmroku bez oświetlenia, czy jazda motocyklem bez kasku.

Odszkodowanie komunikacyjne za uszczerbek na zdrowiu

  1. Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
  2. Nadal masz wątpliwości czy należy Ci się odszkodowanie?
  3. Chciałbyś uzyskać poradę i odpowiedzi na pytania związane z Twoją sytuacją?

Nasi eksperci czekają na Twój telefon. Skontaktuj się z jednym z nich i uzyskaj wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Rozmowy i porady prowadzimy na najwyższym poziomie. Gwarantujemy, że telefon odbierze pracownik kancelarii, który specjalizuje się w tego typu sprawach. Ze względu na specjalizację oraz szeroką wiedzę i doświadczenie w temacie już podczas pierwszej rozmowy dowiesz się czy w sytuacji, w której się znalazłeś masz prawo do tego, aby starać się o odszkodowanie. Przedstawimy Ci też szczegółowo jak w praktyce wygląda sam proces występowania o odszkodowanie a także to, co możemy zaoferować ze swojej strony.


Dowiedz się dlaczego powinieneś zgłosić do NAS swoją sprawę