Z bocznej perspektywy - odszkodowanie dla pasażera z OC sprawcy

Odpowiedzialność cywilna sprawcy a odszkodowanie - sytuacja pasażera


Odszkodowania powypadkowe przysługują wszystkim pasażerom, którzy zostali poszkodowani w wypadku drogowym. Nawet jeśli poszkodowany pasażer jechał ze sprawcą, ubezpieczyciel OC wypłaca świadczenia odszkodowawcze z wyłączeniem osoby odpowiedzialnej za dane zdarzenie.


Są jednak sytuacje, w których pasażerowie otrzymają odszkodowanie w kwocie pomniejszonej o tzw. przyczynienie. Jest tak na przykład gdy nie mam zapiętych pasów bezpieczeństwa, świadomie podróżujemy z kierowcą, który nie ma uprawnień lub jest pod wpływem alkoholu. W takich okolicznościach odszkodowanie dla pasażera z OC pomniejszane jest adekwatnie do procentowego przyczynienia. Brak zapiętych pasów to np. 50% przyczynienia, a dodatkowa jazda z kierowcą bez uprawnień i pod wpływem alkoholu to nawet 90% przyczynienia się do wypadku.

Odszkodowanie dla pasażera z OC sprawcy

  1. Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
  2. Nadal masz wątpliwości czy należy Ci się odszkodowanie?
  3. Chciałbyś uzyskać poradę i odpowiedzi na pytania związane z Twoją sytuacją?

Nasi eksperci czekają na Twój telefon. Skontaktuj się z jednym z nich i uzyskaj wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Rozmowy i porady prowadzimy na najwyższym poziomie. Gwarantujemy, że telefon odbierze pracownik kancelarii, który specjalizuje się w tego typu sprawach. Ze względu na specjalizację oraz szeroką wiedzę i doświadczenie w temacie już podczas pierwszej rozmowy dowiesz się czy w sytuacji, w której się znalazłeś masz prawo do tego, aby starać się o odszkodowanie. Przedstawimy Ci też szczegółowo jak w praktyce wygląda sam proces występowania o odszkodowanie a także to, co możemy zaoferować ze swojej strony.


Dowiedz się dlaczego powinieneś zgłosić do NAS swoją sprawę